BLOG JAKOŚCIOWY

Ile kosztuje wdrożenie ISO

Ile kosztuje wdrożenie ISO? Takie pytanie zadaje sobie wiele przedsiębiorców. Zanim zdecydujemy się na certyfikację ISO, warto dowiedzieć się czegoś więcej o jej kosztach. Jak to wygląda?

Jaki jest koszt wdrażania norm ISO?

Wbrew pozorom jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Ceny certyfikacji są bardzo różne i jest to spowodowane określonymi czynnikami. Najważniejszym aspektem, który bezpośrednio wpływa na te koszty, jest wielkość danego przedsiębiorstwa. Logiczne jest, że wraz ze wzrostem konkretnej firmy oraz jej struktury, cena również będzie rosła. Dlaczego tak to wygląda? Jest to przede wszystkim spowodowane koniecznością przeprowadzenie odpowiednich szkoleń oraz pozostałych działań, których skutkiem ma być poprawne przygotowanie przedsiębiorstwa do certyfikacji. Następnym niezwykle ważnym aspektem, które reguluje koszt wdrożenia ISO, jest tak zwana złożoność procedur oraz wszelkich procesów technologicznych. Kiedy mamy do czynienia z przedsiębiorstwami, których praca oparta jest na podstawie skomplikowanych technologii, koszty mogą być znacznie wyższe. Jakie jeszcze czynniki oddziałują na cenę wdrożenia ISO?

Szkolenia pracowników — jeden z kosztów wdrażania ISO

Jednym z najważniejszy, a zarazem podstawowych kosztów, jakie składają się na kompletne koszty wdrożenia ISO, jest konieczność zapewnienia pracownikom odpowiedniej edukacji. Proces certyfikacji jest bardzo złożony i jeśli chcemy, aby przebiegł bez żadnych problemów, konieczne jest odpowiednie przeszkolenie zatrudnionych. W tym wypadku należy przede wszystkim skupić się na kadrze zarządzającej. Nietrudno domyślić się, że firmy zatrudniające większą ilość pracowników, będą musiały liczyć się ze znacznie większymi kosztami niż te, w których mamy do czynienia z zaledwie garstką zatrudnionych. Jednak czy takie działanie jest konieczne? Oczywiście, że tak. Zdobycie odpowiedniej, fachowej wiedzy przez pracowników firmy, która wprowadza certyfikat ISO, jest absolutnie niezbędne, aby cały proces przebiegł bez większych problemów. Nie możemy jednak zapomnieć, że to od formy samego szkolenia zależne będą jego koszty. Najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście zapewnianie zatrudnionym odpowiednich materiałów, czyli na przykład literatury. 

Nie ma co się jednak oszukiwać, taka metoda może doprowadzić do negatywnych skutków, gdyż niesie za sobą pewne ryzyka. Jakie? Bardzo trudno kontrolować pracowników i sprawdzać, czy rzeczywiście korzystają z otrzymanych materiałów i przyswajają wiedzę. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenia zadania, jakim jest szkolenie wykwalifikowanemu specjaliście. W przypadku, gdy postawimy na zaufaną osobę, będziemy mogli być pewni, że bardzo sprawnie oraz skutecznie przeprowadzi szkolenia pracowników. Zajmie się tym na wielu różnych szczeblach, sprawdzi ich wiedzę, a także określi stopień przygotowania zatrudnionych do przyszłej certyfikacji. Nie możemy jednak zapomnieć, że to rozwiązanie jest znacznie droższe niż pozostałe.

Ukryte koszty certyfikacji ISO

Niestety poza kosztami, o których każdy z nas wie, czyli cenie samej certyfikacji oraz koniecznych kosztach, jakie musimy ponieść na przeprowadzenie szkoleń, trzeba zmierzyć się również z tak zwanymi ukrytymi kosztami. Spora część przedsiębiorców bardzo często o nich zapomina, co skutkuje niemiłym zaskoczeniem w przyszłości. O jakich kosztach mowa? Nie możemy zapomnieć, że szkolenia odbywają się w czasie godzin pracy naszych zatrudnionych. W związku z tym część zadań naszych pracowników nie będzie mogła zostać przez nich wykonana tak szybko, jak w przypadku normalnej pracy. Jak temu zaradzić i nie narazić naszego przedsiębiorstwa na opóźnienia? Konieczne jest zaplanowanie odpowiedniej strategii, która pozwoli nam uniknąć niechcianych skutków procesu wdrażania ISO. Warto również wspomnieć o tak zwanej recertyfikacji. Czym jest? Każda firma, która chce utrzymać swój certyfikat, będzie zmuszona przechodzić ten proces co okres 3 lat. Ku uciesze przedsiębiorców jest to jednak znacznie mniejszy koszt niż samo wdrażanie certyfikatu ISO.

Dodaj komentarz